Zbehnutie oblečenia: Ako mu zabrániť a čo robiť, keď sa veci už zbehli?

Zbehnutie oblečenia je jedným z častých javov, ktoré sa stávajú aj tým najpovolanejším. Niekedy je problémom samotný materiál, inokedy výber pracieho cyklu a teplota. Dobrou správou však je, že tomuto nepríjemnému javu sa dá pomerne jednoducho predchádzať. Dokonca, viete ho aj vyriešiť, ak sa náhodou stalo, že by sa vám oblečenie už zrazilo a zmenšilo o niekoľko čísel. Poďme sa spoločne pozrieť, ako na to.

zdroj: Pexels.com

Prečo sa oblečenie zbehne?

Každý, kto pravidelne perie, sa so zbehnutím oblečenia s veľkou pravdepodobnosťou stretol. Niekedy sa mohli zmenšiť svetre, inokedy zas rifle alebo iný typ nohavíc. Dôvodov zbehnutia môže byť rovno niekoľko. V celom procese hrajú takmer vždy úlohu viaceré faktory a príčiny. K nim sa radí napríklad príliš vysoká teplota.

Niektoré typy oblečenia sa príliš zahrievajú, čo spôsobuje zmršťovanie tkanín. Toto platí hlavne pri kúskoch obsahujúcich polymér. Jeho vlákna sú prirodzene krátke, no pri výrobe sa roztiahnu. Použitím vyššej teploty sa ale toto napätie uvoľní a vlákna sa vrátia späť do prirodzeného stavu. Vy si tak z bubna práčky vyťahujete tričká alebo nohavice nie o jednu, ale rovno o dve či tri veľkosti menšie.

Našťastie, zmršťovaniu oblečenia sa dá vyhnúť. Stačí, keď budete sledovať visačky a zistíte si bližšie informácie o samotnom materiáli. O polymére sme už hovorili. Druhým obľúbeným a často využívaným je bavlna alebo vlna. Tie absorbujú pomerne veľa vody, preto sa vedia zrážať omnoho rýchlejšie. Je preto dobré voliť na ich pranie nižšie teploty.

Na druhej strane, zmesi zo syntetických materiálov, ako sú napríklad nylon alebo polyester, absorbujú vody menej, a preto sú voči teplu odolnejšie. Pri praní sa teda nemusíte báť použiť aj vyššiu teplotu.

zdroj: Pexels.com

Prečo sa niektoré typy oblečenia zbehnú a iné nie?

Na túto otázku nie je presná odpoveď. Všetko závisí od kombinácie jednotlivých materiálov, ktoré sa používajú na výrobu oblečenia. V mnohom zaváži aj to, akým spôsobom veci periete, či sa držíte informácií na štítkoch a akú teplotu používate.

Niektoré odevy takisto prechádzajú mnohými cyklami už v práčke výrobcu, čím sa zaručuje, že akokoľvek ich budete prať doma, zbehnúť by sa už nemali. Netreba to však riskovať, aby ste si náhodou nezničili obľúbený sveter alebo sukňu.

Ako predchádzať zbehnutiu oblečenia?

Zbehnutiu oblečenia sa dá predchádzať viacerými spôsobmi. Keď sa ich budete držať, môžete si byť istí tými najlepšími výsledkami po každom jednom praní.

1. Sledujte materiály

Ako sme už spomenuli vyššie, niektoré materiály majú tendenciu sprať sa viac, iné zas menej. Preto si pred praním novej veci vždy skontrolujte, z čoho je vyrobená. Väčšina oblečenia má dnes kombináciu viacerých materiálov, no nemusí to byť pravidlom.

Vo všeobecnosti ale platí, že:

  • bavlna a vlna – perte ich na nižších teplotách, maximálne 30 – 40 stupňov Celzia
  • nylon, polyester a väčšina syntetických materiálov – prať sa môžu aj na vyšší teplotách, napríklad 60 stupňov Celzia

2. Čítajte štítky a študujte pracie symboly

Mnohí ľudia štítky na oblečení ignorujú, čo často vedie k tomu, že sa oblečenie nielen zbehne, ale zničí aj inýmspôsobom. Napríklad sa roztiahne, čo je presne opačným problémom, alebo sa zafarbí, prípadne stratí svoju farbu.

Štítky a pracie symboly (tu by mohol byť odkaz na článok o pracích symboloch) si vždy dobre naštudujte. Ak im nerozumiete, zistite, čo znamenajú, aby ste náhodou pri praní a sušení nespravili presný opak.

Podľa štítkov a farby následne oblečenie roztrieďte. Ak môžete, pokojne ho trieďte aj podľa použitého materiálu. Zaistíte si tak tie najlepšie výsledky a z práčky už nikdy nevytiahnete menší, alebo presne naopak, oveľa väčší odev.

zdroj: Unsplash.com

3. Studená voda je stávkou na istotu

Odstrihli ste štítok a neviete, z akých materiálov je oblečenie vyrobené alebo ako ho prať? V tom prípade je najlepším riešením studená voda. Jednotlivé kúsky sa totižto oveľa častejšie zrazia, keď sú vystavené horúcej vode alebo vyšším teplotám v sušičke.

Studená voda síce nemusí zabrániť zrazeniu na sto percent, no výrazne prispieva k zachovaniu veľkosti.

Pri látkach jemnejších na dotyk sa vyhýbajte aj používaniu rýchleho odstreďovania. Namiesto toho sa zamerajte skôr na cykly určené na veľmi jemnú bielizeň. Kúsky s čipkami alebo inými detailmi dajte do špeciálnych sieťok.

4. Riešením je aj ručné pranie

Jemné oblečenie z drahších, prípadne veľmi tenkých materiálov sa môže porušiť aj pri tých najnižších otáčkach a teplotách. Neriskujte ich zničenie a perte ich ručne. Doma s veľkou pravdepodobnosťou nemáte podobné kúsky vo veľkom množstve, preto vás občasné ručné pranie určite nepripraví o veľké množstvo času.

Pri ručnom praní používajte vlažnú až studenú vodu. Pravidelne ju meňte, a to hlavne v prípade, že periete viaceré odevy v rôznych farbách.

Dôležité je aj sušenie

Za zbehnutie oblečenia môže často aj nesprávne sušenie. Príliš vysoké teploty v sušičke robia s vláknami v odevoch to isté, čo horúca voda. Sušiť na nízkych teplotách sa však často neoplatí. Je menej účinné, nehovoriac o jeho vyššej spotrebe a nákladnosti. Čo robiť v takýchto situáciách?

Ak môžete, pri kúskoch s tendenciou zbehnutia nepoužívajte sušičku a nechajte ich vyschnúť prirodzene. Napríklad vonku na šnúre alebo na sušiacom stojane. Druhou možnosťou je použitie klasického sušiaceho programu s tým, že ho použijete len raz. Mnohí odevy sušia viacnásobne, niekoľkokrát po sebe. To by mohlo jemnejšie veci nielen zmenšiť, ale takisto úplne zničiť.

Po dokončení cyklu vytiahnite vysušené veci okamžite von. Nenechajte ich v bubne ležať ešte hodiny. Veci, ktoré potrebujú ožehliť, ožehlite. Tie, ktoré stačí len poskladať, zložte a vložte do skrinky.

zdroj: Unsplash.com

Čo robiť, keď sa oblečenie zbehlo?

Na zbehnuté oblečenie fungujú rôzne domáce rady, ktoré sa za roky osvedčili v mnohých rodinách. Väčšina využíva trik s horúcou vodou a kondicionérom. Ako funguje?

Zbehnuté oblečenie vložte na päť minút do horúcej vody spolu s trochou kondicionéru na vlasy. Kúsok vyperte a jemne natiahnite do pôvodnej veľkosti. Po vysušení by sa mal dostať do pôvodného tvaru.

Tento trik sa rozhodne oplatí vyskúšať. Ak vám nepomôže, celú situáciu už rozhodne nezhorší.

Nezabúdajte ani na prací prostriedok

Prací prostriedok, ako sú pracie prášky, gély alebo pracie pásiky, sú takisto dôležitou súčasťou prania. A síce spravidla neovplyvňujú to, či sa oblečenie zbehne, alebo nie, nemali by ste ich brať na ľahkú váhu. Správny výber ovplyvňuje to, ako sa oblečenie vyperie. Prípadne, či na ňom zostanú fľaky, alebo či bude voňať.

Skvelým riešením sú pracie pásiky Cleanly, ktoré sa dokážu rozpustiť aj v ľadovej vode. Môžete ich teda používať pri praní bavlny či vlny. Tie, na to, aby sa nesprali, potrebujú nižšie teploty, pri ktorých by mohli mať pracie gély alebo prášky problém nielen s rozpustením, ale aj s účinnosťou.

Veľkým plusom je takisto fakt, že pracie pásiky Cleanly sú ekologické. Okrem istoty rozpustenia vám teda zaisťujú aj to, že sa pri praní staráte o životné prostredie.