Tvrdá voda: Ako v nej prať oblečenie?

Stupeň tvrdosti vody je pravdepodobne jeden z parametrov, nad ktorým pri praní príliš nepremýšľate. Predsa len, pri čistení odevov je nutné myslieť skôr na iné veci, ako napríklad ich farba, materiál alebo výber správneho programu. Ak máte mäkkú alebo stredne tvrdú vodu, túto drobnosť nebudete musieť riešiť snáď nikdy. Na druhej strane, domácnosti s veľmi tvrdou vodou budú po čase prania badať rôzne problémy, ako napríklad tuhosť alebo strata mäkkosti. Ako teda s takouto vodou pracovať správne a na čo si dať pozor?

zdroj: Pexels.com

Téma tvrdej vody rozhodne nie je tak zaujímavá, ako mnohé iné spojené s tipmi a praktickými radami určenými pre pranie. Keď vám však z kohútikov takáto voda tečie, mali by ste spozornieť. Prírodné minerály, ktoré sa v nej nachádzajú, ovplyvňujú účinnosť pracieho prostriedku a proces prania vo všeobecnosti. Negatívne vplyvy si síce teraz všímať nemusíte, no to sa zmení po niekoľkých mesiacoch či dokonca rokoch.

Prvé náznaky budú najprv menšie. Napríklad, na jedno opratie sa nezbavíte všetkých nečistôt, s ktorými predtým práčka alebo prací prostriedok nemali vôbec problém. Neskôr sa môžu objavovať aj väčšie komplikácie. K nim sa radí napríklad to, že prací prostriedok zostane na povrchu oblečenia.

Boj proti tvrdej vode sa môže zdať náročný, no keď viete, ako na to, netreba sa ničoho báť. Existuje niekoľko spôsobov, ako pomôcť práčke aj praciemu prostriedku, aby zo seba vydali maximum a vy ste získali dokonale čistú bielizeň.

Čo je tvrdá voda?

Voda, priehľadná a chuťovo neutrálna látka, ktorá sa na prvý pohľad zdá, akoby nebola ničím zaujímavá, má v skutočnosti rôzne vlastnosti. Ich vymenúvaním a charakteristikou vás však nebudeme nudiť, pretože ich v rámci prania a čistenia nepotrebujete poznať. Jediné, o čom by ste mali vedieť je to, ako vlastne tvrdá voda vzniká a prečo môže byť tak problematická.

Tvrdá voda nie je žiadny špeciálny druh vody. Ide o klasickú vodu, ktorá však obsahuje rôzne minerály, zvyčajne vápnik, horčík, mangán a železo. Platí, že čím je koncentrácia týchto minerálov vyššia, tým je voda tvrdšia.

V minulosti sa verilo, že tvrdú vodu majú skôr ľudia žijúci na vidieku alebo v malých mestách. Dnes je tomu ale úplne inak. Pre lepšiu predstavu. Podľa najnovších údajov má až 85 % domácností v USA tvrdú vodu. Nehľadiac na to, či ide o domácnosti v meste, alebo na vidieku. Práve preto nebude žiadnym prekvapením, ak žijete v meste a s týmto problémom sa potýkate.

zdroj: Pexels.com

Aká je tvrdá voda?

Tvrdosť vody sa označuje na základe stupnice tvrdosti. Na tej nájdete označenie od mäkkej až po veľmi tvrdú. Mierka a merania, ktoré sa používajú v jednotlivých krajinách, sa od seba líšia. Vo väčšine krajín vrátane Slovenska sa zvyčajne meria v mg/l. To znamená koncentráciu rozpustených minerálov v miligramoch na liter vody.

Voda sa vo všeobecnosti považuje za mäkkú alebo len mierne tvrdú, ak má menej ako 60 mg/l. Všetko nad touto úrovňou je už v kategórií “stredne tvrdá”. Ak sa však tvrdosť vody vyšplhá nad úroveň 120 mg/l, ide o tvrdú vodu. O najvyššej úrovni tvrdosti hovoríme, keď sú namerané hodnoty nad 200 mg/l, pričom takáto voda sa zvyčajne odporúča upravovať aj pred pitím alebo používaním v jedle.

Okrem samotných hodnôt je takisto dobré vedieť, že existujú dva druhy tvrdosti vody:

  • dočasná tvrdosť
  • trvalá tvrdosť

Kým dočasná tvrdosť sa dá vyriešiť prevarením, trvalá si vyžaduje ráznejšie riešenie vo forme rôznych špeciálnych produktov alebo pomôcok.

Ako zistíte, že máte tvrdú vodu?

O tom, že máte tvrdú vodu, viete pravdepodobne aj bez toho, aby ste ju merali špeciálnymi meračmi. Ak si však nie ste istí, môžete sledovať niekoľko drobných detailov a príznakov, ktoré sa s tvrdosťou spájajú. Sú to:

  • Bielizeň je po opraní na dotyk tvrdá, niekedy sa zdá, akoby bola stuhnutá, bez farby alebo nevyčistená.
  • Mydlá a šampóny vo vode dobre nepenia.
  • Na vodovodných batériách sa nachádzajú biele usadeniny.
  • Po sprchovaní alebo umývaní rúk v tvrdej vode sa na pokožke objavujú podráždené alebo začervenané miesta.
  • Niektoré jemné odevy sú po vytiahnutí z práčky oslabené, niekedy až natrhnuté alebo inak mechanicky zničené.

Je vám niečo z toho povedomé? Mali by ste zvážiť testovanie tvrdosti vody a v prípade potreby podniknúť ďalšie kroky.

zdroj: Pexels.com

Testovanie tvrdosti vody

Test na tvrdosť vody by vám mali urobiť špecialisti, ktorí zistia presné hodnoty. Ak však na niečo takéto nemáte čas, vodu môžete pokojne testovať aj sami doma. Domáce testy síce nie sú tak presné, no dajú vám aspoň odhad. Pomocou neho budete vedieť, v akej situácii sa nachádzate a akým spôsobom proti tvrdosti zakročiť.

Domáci test je jednoduchý. Stačí naplniť priehľadnú fľašu vodou a pridať do nej desať kvapiek mydla. Najlepšie takého, ktoré neobsahuje žiadne farbivá alebo parfumy. Tie by mohli výsledky ovplyvniť. Fľašu so zmesou pretrepte a sledujte, či sa v nej robia bubliny. Ak je ich veľmi málo, vaša voda je tvrdá. Keď mydlo nepení vôbec, pridajte ďalšie kvapky, pričom vyššie množstvo mydla znamená tvrdšiu vodu.

Ako vplýva tvrdá voda na bielizeň?

Tvrdá voda bráni procesu prania tým, že komplikuje zmiešanie vody s pracím prostriedkom. Výsledkom je, že produkt nie je schopný účinne peniť a jednotlivé čiastočky z neho zostávajú na povrchu odevov. Na bledých odevoch si nemusíte všimnúť nič, no problém bude pri tmavých kúskoch, na ktorých bude prací prášok zanechávať biele stopy.

Zvyšky z pracieho prostriedku nielenže vyzerajú nevzhľadne, ale môžu tiež spôsobiť, že oblečenie bude stuhnuté a tvrdé, čo spôsobuje diskomfort a pri niektorých veciach zníženie praktickosti. Platí to napríklad pri osuškách a uterákoch, ktoré strácajú funkciu absorpcie.

Minerálny povlak môže takisto spôsobiť podráždenie pokožky. Problém s ním môžu mať hlavne citlivejší ľudia. V takýchto situáciách je dobré používať gély alebo ekologické pracie pásiky Cleanly, ktoré sa dokážu rozpustiť nielen v ľadovej, ale aj tvrdej vode.

Okrem toho, tvrdá voda môže spôsobiť predčasné vyblednutie tmavých tkanín a zanechávať na oblečení červenohnedé šmuhy z dôsledku prítomnosti železa. V prípade veľmi tvrdej vody môže dôjsť k oslabeniu a roztrhnutiu jemných látok.

Ako bojovať proti tvrdej vode?

Na začiatok by ste mali zvážiť použitie tekutých pracích prostriedkov a pracích pásikov Cleanly namiesto práškov. Dôvod je ten, že lepšie odolávajú tvrdosti vody a pomáhajú predchádzať tvorbe mydlových nečistôt.

Ďalšou alternatívou je pravidelné čistenie a odstraňovanie vodného kameňa z práčky. Tým predídete usádzaniu minerálov a chemikálií v gumových a iných ťažko prístupných častiach spotrebiča. Čistenie práčky je ľahké. Stačí ju pustiť naprázdno spolu s octom a sódou bikarbónou. Po skončení nezabudnite bubon dôkladne utrieť, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

Ak je vaša voda veľmi tvrdá alebo máte citlivú pokožku, je dobré popremýšľať nad inštaláciou zmäkčovača vody do vašej domácnosti. Tieto zariadenia odstraňujú minerály vo vode a bojujú proti tvrdosti.

Niektorí pri praní využívajú aj špeciálne prostriedky na zmäkčenie odevov. Je však otázne, či skutočne pomáhajú aj pri veľmi tvrdej vode. Nehovoriac o tom, že používanie ďalšieho prostriedku, ktorý by sa mohol vo vláknach zachytiť, nie je príliš ideálne.

zdroj: Pexels.com

Zbavte sa tvrdej vody raz a navždy

Aj keď sa vám zdá, že tvrdá voda je niečo, čo vás netrápi a predstavuje problém iných domácností, vyskúšajte si urobiť test tvrdosti. Prípadne len sledujte, či sa po praní neobjavujú niektoré negatívne účinky, ako napríklad nedostatočná absorpcia uterákov, alebo stuhnutosť odevov. Ak by ste niečo takéto spozorovali, s veľkou pravdepodobnosťou sa vo vašej vode nachádza zvýšené množstvo minerálov, ktoré môžu všetko skomplikovať.

Tvrdá voda nepredstavuje zdravotné riziko. Je však agresívna voči vašim odevom a bielizni. Spôsobuje stratu praktických vlastností a nepríjemný diskomfort. Plus, dokáže negatívne ovplyvniť aj samotné spotrebiče. Dávajte si na ňu pozor a začnite proti nej bojovať ešte predtým, ako bude príliš neskoro.